Metalowe pergole ogrodowe wykonywane z prefabrykowanych paneli są proste w montażu i nie wymagają specjalnej konserwacji. Co powinniśmy o nich wiedzieć zanim zamontujemy taką pergolę we własnym ogrodzie?
Wybór roślinStalowe podpory wychładzają się zimą do nieco niższych temperatur niż drewniane. W większości przypadków nie będzie miało to wpływu na rośliny i nie będzie powodowało ich przemarzania. Jeżeli jednak metalowa pergola stanąć ma w zacienionym, wietrznym miejscu - zdecydujmy się raczej na te pnącza, które cechują się mrozoodpornością. Doskonale z niskimi temperaturami radzą sobie na przykład bluszcz irlandzki, róża pnąca Dortmund, bluszcze typu goldheart, golden kolibri, thorndale. A także m.in. rdestówka auberta, aktinidia, chmiel zwyczajny, wiciokrzew pomorski, czy hortensja pnąca. Warto zaznaczyć, że zaletą metalowych podpór jest ich duża wytrzymałość. Pomimo ażurowej konstrukcji (wyglądają na delikatne), pergole te mogą unieść nawet obficie rozrośnięte pnącza. Wybór pozostaje więc naprawdę duży.
Projekt i montaż
Budowa metalowej, odpornej na warunki atmosferyczne (ocynk, malowanie proszkowe) pergoli ogrodowej możliwa jest w kilku krokach. Przede wszystkim potrzebny będzie nam projekt. Nie musimy zatrudniać architekta, ale warto określić przynajmniej wysokość, szerokość pergoli oraz jej dokładny kształt (łuk, prostokąt, inne) oraz kolor. Na tej podstawie zamawiamy elementy pergoli. W kolejnym kroku wykonujemy dwa punktowe wykopy, w których należy zabetonować słupy nośne. Miejsce na pergolę powinno być nasłonecznione odpowiednio dla planowanych roślin. Grunt nie powinien być za grząski, ani posiadać przebiegających w tym miejscu pod ziemią rur, czy kabli. Kiedy beton zwiąże, bierzemy klucz francuski i skręcamy pergolę. Pozostanie już tylko zasadzić rośliny.
Jakość elementów
Pamiętajmy, że najtańsze pergole z marketów budowlanych i aukcji internetowych, nie zawsze gwarantują odpowiednią jakość i trwałość. - Stabilna konstrukcja zbudowana jest z prętów metalowych o średnicy co najmniej 6 mm – mówi Tomasz Fidura, dyrektor Legi Polska. - O wiele mocniejsze od pojedynczych prętów są także rozwiązania rurowe, gdzie dysponujemy takimi elementami pergoli jak kolumny i łuki, zgrzane z wielu prętów na kształt podobny do rury. Wytrzymują one o wiele większe obciążenia i naprężenia. Dla trwałości pergoli ważna będzie także technologia wykończenia: ocynk oraz malowanie proszkowe.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/pergola-ogrodowa-z-paneli